خانه » خبر » ابطحی: برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیل امور مجبور به دور زدن ضوابط و استفاده از روابط هستند

ابطحی: برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیل امور مجبور به دور زدن ضوابط و استفاده از روابط هستند

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی و اینکه تاکنون چقدر توانسته در مسیر اهداف مشخص شده حرکت کند، گفت: بزرگترین مشکل صندوق عدم ارتباط و هماهنگی با دستگاه‌های دیگر به‌ویژه معاونت علمی  ریاست‌جمهوری است البته این مسئله در مدیریت قبلی صندوق بیشتر نمایان بود چراکه سیاستگذاری‌ها باید توسط معاونت صورت بگیرد اما نبود ارتباط سازنده حتی سیاستگذاری‌ها را نیز تحت‌شعاع قرار داده بود.

برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیل امور مجبور به دور زدن ضوابط و استفاده از روابط شدند

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مشکلات مانع از توجه حرفه‌ای به شرکت‌های دانش‌بنیان شد تا جایی که برخی از آن‌ها برای تسهیل امور خود مجبور به دور زدن ضبوابط و استفاده از روابط شدند، ادامه داد: اعمال ماده ۲۳۶ در کمیسیون آموزش و پرورش در دوران مدیریت قبلی مطرح شد اما با توجه به تغییر مدیریت پیشنهادی مبنی بر اینکه امضاءها پس گرفته شود مطرح شده است.

مدیریت جدید صندوق نوآوری قول جبران مافات داده است

وی خبر داد: صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف تسهیل شرایط برای شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کند و مدیریت جدید قول داده است براساس اساسنامه صندوق، اسناد بالادستی، کسب نظرات اعضای کمیسیون آموزش مجلس و معاونت علمی ریاست‌جمهوری اقدام و نسبت به گذشته جبران مافات کند.

جوانان چه گناهی کرده‌اند که باید فرآیند طولانی ارزیابی و تصویب ایده‌ها را تحمل کنند؟!

ابطحی اظهار کرد: تاخیر در تشکیل جلسات هیئت امنای صندوق، هزینه‌کرد بودجه‌ها بدون مصوبه هیئت امناء، طولانی بودن فرآیند ارزیابی و تصویب ایده‌های دانش‌بنیان، دوری از هدف اصلی تشکیل صندوق به‌عنوان تکمیل‌کننده زنجیره ایده تا بازار و تجاری‌سازی ایده‌ها از جمله موارد مورد انتقاد به این صندوق است لذا باید پرسید جوانان نخبه چه گناهی کرده‌اند؟!

اهمیت مشارکت نخبگان و دانشگاهیان در تصمیم‌گیری‌های اجرایی کشور

وی به اهمیت مشارکت نخبگان و دانشگاهیان در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های اجرایی کشور اشاره کرد، گفت: اگر فراخوان رهبری در جهت مشارکت نخبگان در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های کشوری به خوبی اجرا شود می‌تواند بسیار کارگشا باشد.

به فال نیک گرفتن امضای تفاهم‌نامه‌ای میان صندوق نوآوری و دانشگاه فنی وحرفه‌ای

این نماینده مجلس همچنین امضای تفاهم‌نامه‌ای میان صندوق نوآوری و شکوفایی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای را به فال نیک گرفت و با تاکید بر اینکه موضوع نباید در سطح امضاء باقی بماند، اضافه کرد: براین اساس صندوق نوآوری و شکوفایی به‌عنوان نهاد مرتبط با شرکت‌های دانش‌بنیان، محصولات و توانمندی‌های آن‌ها را به دانشگاه برای خرید امکانات و زیرساخت‌های دانشگاهی معرفی خواهد کرد و اطلاعات آن‌ها نیز در اختیار دانشگاه قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: همچنین ازسوی دیگر دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیازمندی‌های خود را با اولویت از شرکت‌های دانش‌بنیان خریداری کرده و اطلاعات آن‌ها را برای ارائه به شرکت‌های دانش‌بنیان در اختیار صندوق قرار می‌دهد./

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme