خانه » خبر » ابطحی تشریح کرد : دلایل بروز تاخیر در تشکیل کابینه جدید لبنان/نیروهای فالانژ مانعی بر سر راه سعد الحریری

ابطحی تشریح کرد : دلایل بروز تاخیر در تشکیل کابینه جدید لبنان/نیروهای فالانژ مانعی بر سر راه سعد الحریری

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مشکلات پیش روی تشکیل کابینه جدید لبنان توسط سعد الحریری، گفت: مشکلات مربوط به انتخابات لبنان و رژیم سیاسی آن مربوط به نقشه انگلیسی ها است؛ در واقع بریتانیا قانون اساسی لبنان را طوری تدوین کرد که بتوانند هر لحظه که بخواهند جامعه این کشور را دچار تنش کنند و از آن بهره ببرند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شاکله قانون اساسی و ساختار حکومتی در لبنان نیازمند تغییر و تحول است اما بازیگران قدرتمند فرامنطقه ای اجازه این مهم را نخواهند داد، اظهار کرد: بر این اساس کارشناسان سیاسی در چشم انداز آینده این کشور دو تعبیر تجزیه و درگیری های داخلی را پیش بینی می کنند که بر این اساس فتنه جدید در این کشور ایجاد می شود.

تقابل قطر و عربستان بر سر منافع در لبنان

وی با اشاره به دیگر مشکلات پیش روی الحریری، ادامه داد: نباید از فشارهای عربستان با هزینه دلارهای نفتی برای اثرگذاری در لبنان نیر غافل شد؛ در این بین با تعارض های منافع سعودی ها با قطر نیز در لبنان خودش را نشان می دهد و بر این اساس قطر تلاش می کند در مقابل عربستان قدرتنمایی کند.

لابی صهیونیست ها با نیروهای فالانژ مانعی بر سر راه دولت جدید لبنان

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه دخالت های دیرینه فرانسوی ها که لبنان را مستعمره قدیمی خودشان می دانند نیز بر مشکلات سعد الحریری افزوده است، تصریح کرد: همچنین باید به لابی های صهیونیست ها با نیروهای فالانژ لبنانی نیز اشاره کرد که موجب شده وضعیت شکننده ای ایجاد شود؛ در واقع نیروهای فالانژ مانند جعجع، جُمَیِّل و حتی برخی طوایف در طرابلس ارتباطات دیرینه ای با اسرائیلی ها دارند.

لزوم تاکید بر وحدت توسط میشل عون

ابطحی افزود: در شرایط کنونی اگر میشل عون بر سر وحدت با متحدانش باقی بماند و در مقابل تهدید ها کوتاه نیایند می توانند از دامی که برای لبنان طراحی شده نجات پیدا کنند و کابینه مقاومی را تشکیل دهند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس اگر مردم لبنان آگاهی نداشته باشند و تفرقه بیشتری ایجاد شود مشکلات را دو چندان خواهند کرد./

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme