خانه » از نگاه رسانه ها » ابطحی تشریح کرد: عربستان از طریق برخی عناصر ارتش قطر با مشورت واشنگتن دست به کودتا علیه آل تمیم می زند

ابطحی تشریح کرد: عربستان از طریق برخی عناصر ارتش قطر با مشورت واشنگتن دست به کودتا علیه آل تمیم می زند

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این که قطر درحال تغییر رویکرد تدافعی به رویکرد تهاجمی مقابل عربستان گفت: برای تهران قابل پیش بینی است که عربستان از طریق برخی عناصر در ارتش قطر با مشورت واشنگتن دست به کودتا علیه آل تمیم بزند.

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۵

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل تنش های عربستان با قطر گفت: اختلافات آل سعودی و آل تمیم از گذشته تا امروز ادامه یافته است و ما شاهد بروز تنش هایی میان آنها بوده ایم.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: دعواهای قبیله ای و ادعاهای مرزی ظرف نیم قرن اخیر همواره بر روابط اعضای شورای همکاری های خلیج فارس سنگینی می کرده است.

وی در ادامه گفت: مصر نقطه تلاقی منافع قطر و عربستان است تا جایی که آنها علاوه بر قاهره در لیبی نیز با یکدیگر وارد جنگ نیابتی می شوند.

ابطحی گفت: دوحه از اخوان المسلین حمایت می کند و ریاض از حکومت ژنرال السیسی و همین مساله پس از اجلاس سعودی در حضور دونالدترامپ اختلافات را تشدید کرده است.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت اینجاست که قطری ها درحال بازسازی جایگاه دوحه از یک قدرت تدافعی درمقابل عربستان به یک قدرت تهاجمی است.

این نماینده مجلس دهم گفت: قطری با علم به اقتدار ایران در خاورمیانه به دنبال آینده پژوهی درباره برنامه تجزیه عربستان و سقوط رژیم سعودی ظرف یک دهه آینده به دنبال تعامل گسترده با تهران است.

وی با بیان این که قطری ها در موضوع جنگ سوریه نیز موضعی بینابینی اتخاذ کرده اند ، گفت: دوحه از یک طرف به برخی طرف های متخاصم کمک می کند و از طرف دیگر از دمشق نیز دلجویی می کند.

ابطحی گفت: در یک نمای کلی ، قطر درحال الگو برداری از رفتار عمان در خلیج فارس هستند تا حاشیه امنی در خاورمیانه برای دوحه ایجاد کنند.

وی تاکید کرد: بریتانیا از طریق برخی اعضای شورای همکاری های خلیج فارس تلاش می کند مانع ادامه تنش لفظی قطر با عربستان شود اما موضوع اینجاست که آتش زیر خاکستر ریاض و دوحه خاموش نخواهد شد. برای تهران قابل پیش بینی است که عربستان از طریق برخی عناصر در ارتش قطر با مشورت واشنگتن دست به کودتا علیه آل تمیم بزند./

۲ دیدگاه

 1. رفیعی همسایه شما

  علیرضا:
  علیرضا:
  نشر حداکثری برای بیدار شدن مسئولان شهری ونیروی انتظامی
  امشب بعد از افطار در مقابل بیمارستان منظریه و نزدیک پارک بهشت درحالی که صدها نفر مشغول افطار و عبادت بودند،عده ای از مردم لر با خانواده رضا یادگاری درگیر شدند که کار به تیراندازی در ملا عام وحضور مردم شد ،شیشه منازل و چندین خودرو شکسته شد و خودروها و عابران مجبور به فرار از منطقه شدند
  پس از چندین تماس، ن ا با تاخیر ۲۰دقیقه ای در محل حاضر شد که بادیدن وضع درگیری جرئت وارد شدن را پیدا نکرد
  شهرمان به کجا می رود؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme