خانه » اخبار مجلس » ابطحی در نطق میان دستور: ساختار کنونی بودجه کشور مطلوب نیست/۲درصد از درآمد نفت را به آموزش و پرورش اختصاص داده شود

ابطحی در نطق میان دستور: ساختار کنونی بودجه کشور مطلوب نیست/۲درصد از درآمد نفت را به آموزش و پرورش اختصاص داده شود

ابطحی در نطق میان دستور:
ساختار کنونی بودجه کشور مطلوب نیست/۲درصد از درآمد نفت را به آموزش و پرورش اختصاص داده شود
عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت:شکل و ساختار کنونی بودجه کشور مطلوب نیست و در سند بودجه کنونی تفکیک روشنی بین امور حاکمیتی و غیرحاکمیتی وجود نداردسید محمد جواد ابطحی تیتر یکبه گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدمحمدجواد ابطحی در نشست علنی امروز (سهشنبه، ۲۱ خردادماه) مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور، گفت: در کتاب منصوب به شما یعنی “کتاب امنیت ملی و نظام‌های اقتصادی ایران” صفحه ۷۹۱ ، الگوی مطلوب اقتصادی را برای ایران مبتنی بر نظریه‌های مکتوب نهادگرایان و کینزی جدید دانسته‌اید. آیا می‌دانید این مکتب ۴ نقش برای دولت در اقتصاد قائل است، نقش تخصصی، نقش تثبیتی، نقش توزیعی و نقش تنظیمی. بفرمایید دولت و تیم اقتصادی شما یعنی “مکتب نیاوران” درخصوص نقش‌های گفته شده چه نقشه‌هایی داشته و عمل کرده‌اند، مثلا برای کنترل قیمت‌ها، توزیع درآمد ثروت، کار و فراغت، کاهش واردات به ویژه غیرضرور، تولید و عرضه کالاهای عمومی و خدمات درخور و شایسته چه کرده‌اند.

ابطحی گفت:آقای رئیس‌جمهور با معذرت، بی‌عرضگی خودتان را تحت عنوان نداشتن اختیار توجیه نکنید. آیا همین امروز اختیار ندارید که با توجه به اینکه  قانون بودجه ۹۸ مقرر کرده است و با توجه به تحریم‌های ظالمانه که قرار بود  به مّر پایان یابد و صادرات قاچاق را به دلیل افزایش نرخ ارز و حجم نقدینگی بالا، همان که دولت دهم را در سال ۹۲ مورد تمسخر قرار دادی و ۴۵۰ هزار میلیارد تومان در آن زمان و یک هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان اکنون رسانده‌اید، کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را سهمیه‌بندی کنید.

آقای روحانی آیا همچنان فکر می‌کنید که علت‌العلل مشکلات اقتصادی حل مسائل با غرب است؟

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور، ادامه داد: آیا همچنان فکر می‌کنید که علت‌العلل مشکلات اقتصادی حل مسائل با غرب است؟، آیا همه کشورهایی که در حلقه اسارت آمریکا هستند همه موضوعات و مشکلاتشان حل شده است، آیا اساساً وعده‌ای که اقتصاددانان لیبرال داده‌اند که نتیجه نهایی اقتصاد آزاد برخورداری همه است، حتی در کشورهایی همچون آمریکا و فرانسه و … که اقتصادشان بر این نظریه استوار است، محقق شده و همه آحاد مردم آن کشورها در ناز و نعمت هستند.

آقای روحانی سعی نکنید با ایجاد دوقطبی‌های کاذب “مذاکره  جنگ”،  “حصر و غیرحصر”، “اسلام رحمانی و غیررحمانی” از اجرای وظایف اصلی خود طفره بروید

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: آقای رئیس جمهور به سوگندتان بیندیشید، دو مرتبه و سه مرتبه  آن را بخوانید و دقت کنید، برگردید به خدمات صادقانه‌ برای ملت، اگر واقعا شما اختیار نداشتید چرا مجددا  کاندیدای ریاست جمهوری شدید، یقینا دولتی که در خدمت مردم باشد اقتدار سیاسی لازم را خواهد داشت. آقای روحانی سعی نکنید با ایجاد دوقطبی‌های کاذب “مذاکره  جنگ”،  “معیشت ِمذاکره “، “حصر و غیرحصر”، “رفراندوم و غیره آن”، “اسلام رحمانی و غیررحمانی” از اجرای وظایف اصلی خود طفره بروید.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۳ ماه از سال رونق تولید و سه ماه از ضرب‌الاجل تغییر ساختار بودجه کشور گذشت، اضافه کرد: در این رابطه سازمان برنامه و بودجه چه کرده است؟، مجلس چه اقداماتی انجام داده؟، شکل و ساختار کنونی بودجه کشور مطلوب نیست و در سند بودجه کنونی تفکیک روشنی بین امور حاکمیتی و غیرحاکمیتی وجود ندارد.

۲ درصد از درآمد نفت  را به آموزش و پرورش اختصاص داده شود

وی ادامه داد: همچنین مقام معظم رهبری و دلسوزان تعلیم و تربیت فرموده اند؛ “آموزش و پرورش هزینه‌ای نیست، امری حاکمیتی و سرمایه‌ای است. آیا در بودجه چنین نگاهی به آموزش و پرورش شده است؟، آیا نمی‌توان ۲ درصد از درآمد نفت و میعانات گازی را به آموزش و پرورش اختصاص داد، متأسفانه هنگام بررسی بودجه در مجلس نگاه محلی و منطقه‌ای قالب است و بیشتر نمایندگان در بودجه مسائل  و مشکلات حوزه‌ انتخابیه خود را دنبال می‌کنند تا مسائل و موضوعات کلی کشور.

این نماینده مردم در مجلس دهم  با یادآوری اینکه تحقیق و تفحص از مجلس و ارکان آن مانند مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات، خبرگزاری خانه ملت و همه کلید خورده  و تقدیم هیات رئیسه شده است اما برخلاف ماده۲۱۲ آیین نامه داخلی مجلس فراموش شده است. نمایندگان می‌بینند که هر روز جایی دیواری ساخته و هنوز چند روز نگذشته تخریب می‌شود، بابا جان من! داعش از دیوار وارد نشد از در وارد شد! باید معلوم شود پیمانکاران طرف قرارداد مجلس چه کسانی هستند عزل و نصب‌ها و امور استخدامی‌ در مجلس چگونه صورت می‌گیرد، مسافرت‌های خارجی براساس کدام اولویت و چه هزینه‌هایی انجام می‌شود. ابتدا از خود شروع کنیم و شفاف‌سازی را از درون مجلس شروع کنیم. در مجلس هشتم بحث تحقیق و تفحص از مرکز پژوهش‌ها آنقدر معطل ماند که آخر  کلا حذف شد.

هیچ وزارتخانه‌ای مانند آموزش و پرورش در طول دولت‌های مختلف مظلوم واقع نشده

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هیچ وزارتخانه‌ای مانند آموزش و پرورش در طول دولت‌های مختلف به ویژه دولت یازدهم و دوازدهم مظلوم واقع نشده است. ردیف سیزدهم در بین وزارتخانه‌های مختلف، مشکلات رتبه‌بندی معلمان و هنوز اجرای قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریسی و نهضت سوادآموزی به کابینه تسلیم شده است، در حالی است که اول مهر ۹۸ با کمبود شدید معلم روبه‌رو هستیم، مطالبات معوقه فرهنگیان که جای خود دارد، همچنین همسان‌سازی نه تنها برای معلمان بلکه برای کارگران و بازنشستگان نیز اجرایی نشده است، تأمین اجتماعی با افزایش حق بیمه و قطع بیمه برخی از اقشار ضعیف مثل قالی‌بافان و حتی کسی که یک روز حق بیمه خود را پرداخته نکرده موجب فشار به مستضعفین جامعه شده است، مضافاً این که هنوز رئیس سازمان تأمین اجتماعی تعیین تکلیف نشده است.

وی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابه خود، گفت: هنوز مشکلات زیربنایی شهرستان خمینی‌شهر به دلیل نزدیک بودن به اصفهان حل نشده است ، ۵۰ کیلومتری شعاع مرکز اصفهان سبب عدم سرمایه‌گذاری و در نتیجه اشتغال شده و می‌شود به همین جهت است که شهرستان‌ نمونه کشور و برخی مناطقش خواهان الحاق به کلان شهر اصفهان هستند، آقای رئیس‌جمهور و مدیران کشور مشکلات خمینی ‌شهر کم نیست اگر به آن توجه نکنید مشکلات استان ادامه خواهد داشت.

نماینده خمینی شهر خطاب به وزیر بهداست بیان کرد: بیمارستان‌های اشرفی و ۹ دی اصفهان نیازمند تجهیزات، امکانات و نیروهای حاذق و با تجربه است درمانگاه‌های درچه و کوشک هنور بلاتکلیف هستند.

ابطحی با تاکید بر اینکه آب استان اصفهان پدیده ملی است، توضیح داد: ما در مورد آب با هیچ قومی و استانی دعوا نداریم، طبق نظرشورای نگهبان رعایت حقابه را حق شرعی و قانونی دانسته‌اند، حق اصفهان را بدهد!،  و باید در برابر قانون همه باید تسلیم باشند و وزارت نیرو از مسئولیت خود شانه خالی نکند.

آقای لاریجانی امیدوارم در پایان این دوره نقش خودتان را به عنوان سخنگوی مجلس به درستی ایفا کنید

عضو کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس ضمن تبریک به رئیس مجلس به دلیل انتخاب مجدد برای ریاست مجلس، گفت: آقای لاریجانی امیدوارم در پایان این دوره نقش خودتان را به عنوان سخنگوی مجلس به درستی ایفا و مجلس را از این زبونی و ذلت خارج کنید، اگر مجلس در  راس امور بود وضعیت امروز مملکت اینقدر اسفناک نبود./

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme