خانه » اخبار مجلس » ابطحی در گفتگو با الف مطرح کرد؛ مقایسه ۲ طرح اصلاح طلبان و اصولگرایان برای مقابله با آمریکا/ طرح اصلاح طلبان قویتر و بهتر بود

ابطحی در گفتگو با الف مطرح کرد؛ مقایسه ۲ طرح اصلاح طلبان و اصولگرایان برای مقابله با آمریکا/ طرح اصلاح طلبان قویتر و بهتر بود

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره تهیه ۲ طرح در مجلس برای مقابله با اقدام رئیس جمهور آمریکا در تروریست نامیدن سپاه پاسداران، گفت: در جلسه روز سه شنبه گذشته مجلس هم اصولگرایان طرحی برای مقابله با این اقدام رئیس جمهور آمریکا داده و هم اصلاح طلبان.

وی با بیان اینکه طرح اصولگرایان ۲ فوریتی اما طرح فراکسیون امید مجلس با قید سه فوریت بود، گفت: طرح اصلاح طلبان تحت عنوان «اعلام فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» به عنوان گروه تروریستی» بوده که بهتر، قویتر و محکم تر است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به این ضرب المثل « عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد» افزود: کار ترامپ باعث تا اصلاح طلبان در اقدامی کم نظیر، طرحی انقلابی تر از اصولگراها تنظیم و تقدیم مجلس کنند.

ابطحی گفت: اصلاح طلبان که همواره به دنبال مماشات با اروپا و آمریکا بودند، اما این دفعه تندتر و انقلابی تر عمل کردند.

وی با بیان اینکه طرح اصولگرایان کلی اما طرح اصلاح طلبان مصداقی تر بود، افزود: بعنوان مثال بر اساس طرح فراکسیون امید مجلس، ایران نه تنها رژیم ایالات آمریکا را دولت حامی تروریسم می داند بلکه فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» و تمام نیرو‌های وابسته به آن را گروه تروریستی قلمداد کرد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی افزود: اصلاح طلبان در طرح خود تاکید کردند که نیرو‌های مسلح تمامی کشور‌های دنیا خصوصاً ارتش‌های آزادی بخش و جهادی می توانند در برخورد با نیرو‌های نظامی و امنیتی ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا اقدام متقابل نظامی نموده و در صورت دستگیری آن‌ها را جهت محاکمه به کشور جمهوری اسلامی ایران تحویل دهند.

ابطحی با بیان اینکه طرح اصولگرایان تحت عنوان «تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر آمریکا» است، تصریح کرد: این طرح بصورت کلی مسائلی مطرح کرده و اختیارات کلی به دولت و شورای عالی امنیت ملی می دهد و تاکید جزئی نداشت.

وی اضافه کرد: بعنوان مثال بر اساس این طرح دولت و نیروهای مسلح پس از اذن رهبری موظفند در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی عندالزوم در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای تروریستی مذکور در این قانون که در منطقه غرب آسیا و … فعالیت می‌کنند و منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند اقدامات متقابل و قاطع به عمل آورند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: هر چند طرح اصلاح طلبان بهتر بود اما در صحن مجلس نظر آقای لاریجانی بر طرح ۲ فوریتی بود و همان را به رای گذاشت و بعد تصویب و ارجاع آن به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جهت بررسی جزئیات، اعلام کرد که این ۲ طرح ادغام و تلفیق شوند.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه ۱۸ فروردین سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی نامید.

متن طرح سه فوریتی فراکسیون امید مجلس به شرح زیر است:
ماده واحده: جمهوری اسلامی ایران، رژیم ایالات آمریکا را دولت حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» و تمام نیرو‌های وابسته به آن را گروه تروریستی می‌داند و این حق را به نیرو‌های مسلح تمامی کشور‌های دنیا خصوصاً ارتش‌های آزادی بخش و جهادی می‌دهد که در برخورد با نیرو‌های نظامی و امنیتی ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا اقدام متقابل نظامی نموده و در صورت دستگیری آن‌ها را جهت محاکمه به کشور جمهوری اسلامی ایران تحویل دهند.
همچنین کلیه پایگاه‌ها و اموال و دارایی‌های ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه غرب آسیا فاقد مصونیت تلقی می‌شود و مصادره و تصاحب آن‌ها حق مسلم کشور‌های منطقه دانسته می‌شود.

متن طرح ۲ فوریتی اصولگرایان که به امضای بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس رسیده به شرح زیر است:
ماده واحده: به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیمات و اقدامات ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی و از آنجا که این رژیم برخلاف اصول مسلم حقوق بین‌المللی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که به عنوان نیروی رسمی نظامی کشور ایران شناخته می‌شود به عنوان نیروی تروریستی معرفی نموده است به موجب این قانون کلیه نیروهای نظامی امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا که در غرب آسیا فعالیت می‌کنند و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به نمایندگی از آنها در منطقه غرب آسیا و … فعالیت می‌کنند تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی و غیر آن به این دسته از نیروها از نظر این قانون معاونت در اقدامات تروریستی به حساب می‌آید.
۱_ دولت جمهوری اسلامی ایران براساس این قانون و نیروهای مسلح پس از اذن رهبری موظفند در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی عندالزوم در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای تروریستی مذکور در این قانون که در منطقه غرب آسیا و … فعالیت می‌کنند و منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند اقدامات متقابل و قاطع به عمل آورند.
۲_ دولت جمهوری اسلامی ایران براساس این قانون و نیروهای مسلح پس از اذن رهبری موظفند در زمان لازم به گونه‌ای عمل کنند که نیروهای آمریکایی و سایر تروریست‌ها نتوانند از توان و امکانات موجود علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.
۳_ دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی و سیاسی و دیپلماتیک خود بهره‌مندی نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای تروریستی موضوع این قانون را از تاسیسات، تجهیزات، منابع مالی و دیگر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه به حداقل ممکن برساند.
۴_ دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و نهادها و سازمان‌های بینالمللی از حداکثر توان خود برای بی‌اثر کردن اقدام آمریکا در معرفی نیروی رسمی نظامی ایران به عنوان گروه تروریستی استفاده کند.

بررسی این طرح ها در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرار دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme