خانه » خبر » ابطحی : عربستان در بهترین موقعیت برای امتیازگیری/ دستگاه دیپلماسی با رفع نقاط ضعف باید مذاکرات را رقم بزند

ابطحی : عربستان در بهترین موقعیت برای امتیازگیری/ دستگاه دیپلماسی با رفع نقاط ضعف باید مذاکرات را رقم بزند

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح وضعیت فعلی ایران با عربستان سعودی و طرح پیشنهاد مذاکرات صریح تهران و ریاض برای رسیدن به جمع‌بندی مناسب جهت تامین منافع، گفت: با توجه به وضعیتی که برای عربستان سعودی به ویژه بعد از قتل جمال خاشقجی به وجود آمده و اتهامی که به بن سلمان وارد شده، در موضع ضعف قرار گرفته و خود به زودی به سمت ایران بیاید.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: عربستان به زودی خواهد فهمید که برادر بزرگ قوی بهتر از دست درازی در مقابل بیگانگان است بنابراین بهترین گزینه اینکه دو کشور به سمت تعامل و همکاری حرکت کنند. هرچند بن سلمان در حال حاضر تمام امکانات‌شان را به کار گرفته تا جمهوری اسلامی ایران نباشد.

وی افزود: عربستان می‌تواند با جمهوری اسلامی پیوندهایی را در عرصه اقتصادی، فرهنگی و امنیتی ایجاد کند به نحوی که به مرور این رابطه به سمت رابطه اکمال متقابل سوق پیدا کند. ادامه تحولات کنونی به ضرر تمام منطقه و به ویژه عربستان سعودی خواهد بود.

 ابطحی یادآور شد: دستگاه دیپلماسی ما باید در شرایط کنونی که عربستان در نقطه کاملا ضعف قرار گرفته، از فرصت استفاده کند هرچند ما نسبت دستگاه دیپلماسی امیدوار نیستیم زیرا اخیرا شاهد ضعف‌هایی در این مجموعه هستیم اما نباید فراموش کرد که عربستان سعودی در بهترین موقعیت برای امتیازگیری است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با هدف مقابله با تهدیدات اقتصادی و امنیتی عربستان سعودی به سازمان ملل متحد و شورای امنیت نامه نوشته و این اقدام خوبی است اما با توجه به عدم لحاظ این موضوعات در نهادهای بین‌المللی وابسته به آمریکا، طی مسیر مذاکره برای رفع مشکلات و تهدیدات بهترین راهکار است./

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme