خانه » اخبار مجلس » ابطحی: لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برخلاف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

ابطحی: لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برخلاف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مخالفت با کلیات این لایحه گفت: این لایحه برخلاف بند ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است، به چه انگیزه ای سیاست کلی اقتصاد مقاومتی را نادیده می گیرید؟در این لایحه به بندهایی از سیاست های اقتصاد مقاومتی توجهی نشده از این رو بار مالی دارد.

وی ادامه داد: لایحه دولت بار مالی ندارد اما ۷۴ منطقه ویژه ای که در کمیسیون به لایحه دولت اضافه شده است بار مالی دارد و خلاف اصل ۷۵ قانون اساسی است.

وی اظهار داشت: نرخ اشتغال، تعداد افراد تحت پوشش، مشترکین آب و برق و تعداد پزشکان و غیره هیچگاه بهبود نیافته است و ما هیچ گاه شاهد رونق اشتغال در این مناطق نبوده ایم.

ابطحی گفت: در برخی مناطق ۲۰۰ کیلوتر به زمین های تحت مدیریت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اضافه شده است به نظر می رسد مفاسدی در لابه لای این لایحه وجود دارد.

وی اظهار داشت: در بررسی شاخص های توسعه این مناطق نه تنها شاهد رشد شاخص ها نبودیم بلکه به نظر می رسد مراکز استان ها در مقایسه با این مناطق توسعه بیشتری داشته اند.

نماینده خمینی شهر در مجلس افزود: شاهدیم در برخی استان ها و شهرها که مناطق ویژه نیستند اشتغال بهتری ایجاد شده است از این رو ایجاد این مناطق را ضروری نمی دانیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تاکید کرد: افزایش قیمت زمین در این مناطق موجب می شود تامین مسکن برای بومیان منطقه بسیار دشوار شود.

وی با اشاره به گزارش کمیسیون صنایع از قاچاق کالا گفت: در این گزارش بر لزوم جلوگیری از توسعه کمی مناطق آزاد تاکید شد.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme