خانه » خبر » ابطحی: مجلس شهریه‌ مدارس غیردولتی را تعیین نمی‌کند ولی بر آن نظارت جدی خواهد داشت

ابطحی: مجلس شهریه‌ مدارس غیردولتی را تعیین نمی‌کند ولی بر آن نظارت جدی خواهد داشت

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر اینکه نظارت بر شهریه‌های مدارس غیردولتی باید افزایش یابد، گفت: میزان شهریه پایه‌های مختلف تحصیلی در آموزش و پرورش در شهرها و مناطق مختلف ازسوی مجلس تعیین نمی‌شود و این موضوع جزو اختیارات این وزارتخانه به شمار می‌آید ولی مجلس بر موارد تخلف نظارت دارد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدارس غیردولتی باید با توجه به نوع منطقه، تعداد دانش‌آموزان، امکانات و آموزش‌های ارائه شده شهریه دریافت کنند، افزود: این شهریه باید در سایت و معرض دید خانواده‌ها نیز قرار گیرد.

وی دلیل نجومی شدن شهریه مدارس غیردولتی را امکانات ویژه‌ای دانست که مسئولان مدارس ارائه می‌دهند تا مدرسه آن‌ها از دیگر مدارس به اصلاح متمایز شده و در ادامه شهریه آن‌ها نیز نجومی شود، ادامه داد: ارائه تجهیزات، امکانات، کلاس‌های درسی و تربیتی فوق‌العاده، اردوهای علمی، آموزش زبان دوم، ارائه تغذیه و ناهار، سرویس ایاب و ذهاب خصوصی و…از جمله مواردی است به بهانه آن‌ها پول‌های هنگفت از خانواده‌ها دریافت می‌شود.

ابطحی همچنین با تاکید بر اینکه بسیاری از مدارس غیردولتی به لحاظ ماهیت علمی نسبت به مدارس دولتی برتری ندارند و این فقط یک توهم سازمان‌دهی شده است، اضافه کرد: بسیاری از امکانات فوق در طول سال یا ارائه نشده یا با کیفیت پایین ارائه می‌شود لذا فقط شهریه‌ها از والدین اخذ می‌شود.

وی تاکید کرد: نظارت قوی بر عملکرد این مدارس با هدف جلوگیری از اجحاف در حق خانواده ضروری است؛ این مهم نیازمند سرکشی‌های ناگهانی است که طی آن اسناد و تراکنش‌های مالی مدارس بررسی و کیفیت خدمات شان نیز با شهریه دریافتی تطبیق داده شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: متاسفانه برخی مدیران مدارس غیردولتی دارای لابی‌هایی در آموزش و پرورش هستند و با عناوین مختلف از نظارت فرار می‌کنند به‌عنوان مثال شنیده‌ام که در ایام بزرگداشت معلم به پرسنل آموزش و پرورش منطقه خود هدیه‌های قیمتی می‌دهند تا آن‌ها را جذب کرده و از نظارت نجات پیدا کند؛ البته این مسائل جزو فسادهای اداری محسوب می‌شود که باید با آن برخورد شود./

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme