خانه » خبر2 » ابطحی مطرح کرد: نباید به مواضع اخیر ولیعهد سعودی چندان دل‌خوش کرد/ریاض متوجه شکست راهبرد جنگ نیابتی با ایران شده است

ابطحی مطرح کرد: نباید به مواضع اخیر ولیعهد سعودی چندان دل‌خوش کرد/ریاض متوجه شکست راهبرد جنگ نیابتی با ایران شده است

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس گفت: محمدبن سلمان متوجه شده است که راهبرد جنگ نیابتی با ایران شکست خورده و آنها که در یمن هم تحقیر شده اند ، توانایی مقابله با ایران را ندارند.

دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶

سید محمد جواد ابطحی

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تعدیل مواضع خصمانه رژیم سعودی علیه ایران به دلیل شکست های سریالی است که ریاض در عراق ، سوریه و یمن متحمل شده اند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس گفت: حمایت های سرسختانه عربستان از مهندسی تروریسم آمریکا که از طریق داعش دنبال می شد راه به جایی نبرده است و سعودی ها متحمل هزنیه های سنگینی شده اند.

وی در ادامه گفت: در عراق پس از آزادی استان الانبار و شهر موصل که دژ داعش و بعثی ها بود امروز شاهدیم که با پاکسازی تلعفر میخ آخر به تابوت تروریست های تکفیری در عراق کوبیده شد. همین موفقیت در سوریه نیز در ابعادی بزرگ تر به چشم می آید.

ابطحی گفت:  محمدبن سلمان متوجه شده است که راهبرد جنگ نیابتی با ایران شکست خورده و آنها که در یمن هم تحقیر شده اند ، توانایی مقابله با ایران را ندارند.

وی با بیان این که هزینه های جنگ نیابتی از جنگ مستقیم سنگین تر است و با گذشت زمان به طورتصاعدی افزایش پیدا می کند ، گفت: افزایش بی سابقه مالیات ، کاهش شدید یارانه ها و بودجه شاهزاده های سعودی نشان می دهد که کمر خزانه ریاض خمیده شده است.

این نماینده مجلس دهم با پیش کشیدن گزارش ها در رابطه با تعدیل تخاصم طلبی سعودی ها علیه ایران ، گفت: اگرچه میانجی گری کشورهایی نظیر عمان و عراق در تغییر رویکرد نسبی عربستان بی تاثیر نبوده باشد اما سعودی ها دنبال فضای تنفس است.

وی تاکید کرد: ایران خواهان اعتمادسازی و تعامل در رابطه با عربستان است اما دیپلماسی جمهوری اسلامی با هوشمندی باید در موضوع رفتار کند زیرا رفتار محمدبن سلمان به شدت پارادوکسیکال قابل پیش بینی نیست.

ابطحی گفت: نباید به موضع گیری های اخیر ولیعهد سعودی چندان دلخوش کرد زیرا وی در سخنانی صراحتا علیه جمهوری اسلامی و مردم کشورمان موضع گیری های کرده بود که یادآور مواضع صدام است.

وی بیان داشت: نحوه برگزاری مناسک حج امسال و نوع برخورد سعودی ها با شهروندان ایرانی در نوع نگاه ایران به عربستان تاثیر مثبتی خواهد داشت.

نماینده مردم خمینی شهر در انتها تاکید کرد: جمهوری اسلامی همواره تاکید کرده است برای مصالح جهان اسلام خواهان تعامل سازنده با عربستان است و برهمین اساس ما به تغییر رویکرد ریاض تلاش می کنیم که با دیده مثبت نگاه کنیم./

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme