خانه » اخبار مجلس » حاشیه مجلس : جمعی از نمایندگان در جلسه علنی امروز خواستار از دستور کار خارج شدن لایحه الحاق ایران به fatfشدند.

حاشیه مجلس : جمعی از نمایندگان در جلسه علنی امروز خواستار از دستور کار خارج شدن لایحه الحاق ایران به fatfشدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱ خرداد) قوه مقننه در جریان بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم نسبت به در دستور کار قرار گرفتن این لایحه اعتراض کردند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد جواد ابطحی، عباس گودرزی و اکبر ترکی  در ابتدای این اعتراض با در دست داشتن نوشته های با این مضمون که “ملت ایران ما را نخواهد بخشید اگر این لایحه استعماری را تصویب کنیم”  با فریاد به این موضوع اعتراض کردند.

پس از این اعتراضات، جمع دیگری از نمایندگان به صف این نمایندگان پیوستند و خواستار مسکوت ماندن این لایحه شدند و  علی لاریجانی که ریاست جلسه را برعهده داشت اعلام کرد که دولت تقاضای مسکوت ماندن دو هفته ای این لایحه را نپذیرفت.

نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز وقتی برای ارائه گزارش این کمیسیون درباره این لایحه به پشت تریبون رفت از نمایندگان معترض خواست تا دقایقی تحمل کنند تا توضیحاتی ارائه کند.

وی خطاب به علی لاریجانی رئیس جلسه و نمایندگان گفت به دلیل اینکه این لایحه مغایر با اصل ۳ قانون اساسی است و موجبات سلطه بیگانگان بر کشور را فراهم می‌کند، کمیسیون این لایحه را رد کرد و از این رو  حتی گزارشی به صحن علنی پارلمان ارائه نشده است.

پس از توضیحات نقوی حسینی، حجت الاسلام نصرالله پژمان فر نماینده مشهد نیز با فریادهای خود در مقابل جایگاه هیئت رئیسه خواستار از دستور کار خارج شدن این لایحه شد.

پس از اینکه علی لاریجانی رئیس مجلس خواستار ادامه جلسه و بررسی این لایحه در صحن علنی شد، حسینعلی حاجی دلیگانی و چند نماینده با حضور در مقابل جایگاه هیئت رئیسه به اعتراضات خود ادامه دادند که کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس با حضور در جمع معترضان آنها آرام کرد.

امتناع کمیسیون امنیت ملی از ارائه گزارش پیوستن ایران به «پالرمو» در مجلس

سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، اول خرداد) پارلمان در سخنانی، اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی مجلس پس از اعلام وصول لایحه پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم روی مواد، محتوا و پیشنهاداتی که دولت در حق تحفظ و ۳ بیانیه در مقدمه آورده بود، بررسی‌های لازم را انجام داد. اما به چند دلیل صلاح ندانست که گزارشی به صحن پارلمان ارائه دهد.

وی در ادامه از علی لاریجانی رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، خواست تا به دیدگاه‌ها و نظرات کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم توجه بیشتری داشته باشد.

** الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم، مخالف قانون اساسی است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی اضافه کرد: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم، مخالف اصل سوم قانون اساسی است، زیرا استعماری بوده و تسلط بیگانگان را بر امور داخلی کشور افزایش می‌دهد.

نقو‌ی‌حسینی به ماده ۱۴۵ آئین‌نامه داخلی مجلس اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۱۴۵ آئین‌نامه داخلی مجلس، ما گزارشی از سوی کمیسیون امنیت ملی به صحن پارلمان ارائه نکردیم، زیرا این لایحه را مغایر با منافع ملی کشور می‌‌دانیم.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پایان با تأکید بر اینکه دولت در مقدمه لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم تلاش کرده با حق تحفظ و صدور بیانیه‌هایی، از خسارت‌های آن جلوگیری کند، خاطرنشان کرد: نظر کارشناسان از جهت لحاظ حقوقی این است که نه آن بیانیه‌ها و نه آن حق تحفظ‌ها می‌تواند خسارت‌های وارده از طریق لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را بر ملت و کشور جبران کند.

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» به کمیسیون امنیت ملی ارجاع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه، اول خرداد) پارلمان و در جریان بررسی کلیات لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم، با ارجاع مجدد این لایحه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، برای بررسی بیشترموافقت کردند.

نمایندگان مجلس در این جلسه، از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر، با ۱۳۸ رأی موافق، ۹۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع با ارجاع مجدد این لایحه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی موافقت کردند.

به گزارش تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، پس از موافقت نمایندگان با ارجاع مجدد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم، گفت: کمیسیون امنیت ملی، موارد مختلف را با حضور نمایندگان موافق و مخالف بررسی کند و ظرف یکی دو هفته آینده، لایحه را برای بررسی به صحن مجلس ارسال کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme