خانه » اخبار مجلس » جلسه مشترک مجمع نمایندگان استان با دکتر لاریجانی

جلسه مشترک مجمع نمایندگان استان با دکتر لاریجانی

حضور نماینده مردم شهرستان خمینی شهر در جلسه مشترک مجمع نمایندگان استان با دکتر لاریجانی و پیگیری مسائل آب کشاورزان و بازنشستگان ذوب آهن

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان اصفهان اظهار کرد: باید این واقعیت را بدانیم و از مردم نیز بخواهیم که از منابع به بهترین شکل استفاده کنند و به موضوع آب نگاه ملی داشته باشند.

وی در ادامه، تدوین سند جامع آب را ضروری دانست و افزود: در این زمینه باید با همکاری مجلس از دولت بخواهیم هرچه سریع‌تر این سند را تدوین کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط فعلی که شورای عالی آب را سهمیه‌بندی کرده و مسؤولان اصفهانی و چهارمحالی نیز آن را قبول دارند باید هر یک در حوزه سهمیه خود کار کنند، در جلسه با نمایندگان چهارمحال نیز حرفی از اضافه شدن سهمیه آن‌ها نزدم بلکه آن‌ها مطرح کردند که وزارت نیرو اجازه استفاده از سهمیه خودشان را نمی‌دهد که از این رو بیان کردیم که این موضوع بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: معتقدیم هر یک از استان‌های اصفهان و چهارمحال بختیاری باید از مازاد سهمیه خود که شورای عالی آب آن را تعیین کرده استفاده کنند و نباید بیشتر از آن استفاده داشته باشند.

لاریجانی عنوان داشت: لازم است برای برخی پیشنهادهایی که برای حل مشکل آب دارید با مرکز پژوهش‌ها و وزارت نیرو گفت‌وگو کنید، به عنوان مثال برای مسأله یونیزاسیون اگر این طرح در کشورهای دیگر مفید بوده، باید مطالعاتی صورت گیرد چراکه در گذشته تجربه آن را داشتیم اما چندان نتیجه بخش نبوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه موضوع لوله‌گذاری در مناطق که هدررفت آب وجود دارد نیز باید مورد مطالعه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: برای تبدیل کولرهای آبی به گازی در مناطق گرمسیر باید مطالعه صورت گیرد که به چه میزان ظرفیت برق داریم چراکه در حال حاضر مشکل برق در فصل تابستان در برخی نقاط مشاهده می‌شود.

رئیس قوه مقننه درباره پیشنهاد برخی نمایندگان درباره استفاده از برق خورشیدی اذعان داشت: مسؤولان نیروگاه های برق خورشیدی می‌گویند برق تولیدی‌شان با قیمت بالا خریداری شود و نیروگاه‌ها برقی که نیاز دارند را با قیمت پایین در اختیار آن‌ها بگذارد اما این کار زمانی به صرفه خواهد بود که برق خودشان را تولید کنند و برق از دولت نخواهند.

وی در ادامه علاج برخی سدها را ضروری دانست و اضافه کرد: انتقال آب اصفهان به کرمان باید بررسی شود؛ البته برخی صنایع استان اصفهان آب‌بر است که اگر از ابتدا آمایش صورت گرفته بود نباید ایجاد می‌شد اما اکنون باید راهکارهایی برای کاهش مصرف آب پیدا کرد.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: درباره وضعیت صندوق‌های بازنشستگی نیز باید بدهی آن‌ها تأمین شود تا سر پا بایستند و نمی‌توان صرفاً با در اختیار قرار دادن بودجه کاری کرد که وضعیت صندوق بازنشستگی فولاد نیز از همین طریق قابل حل است.

در این جلسه اعضای مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز به بیان برخی مسائل و مشکلات مناطق خود پرداختند.

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی درباره خشکی زاینده‌رود گفت: هر کدام از شهرستان‌های اصفهان به نوعی با مشکل کم‌آبی درگیر هستند و در چنین شرایطی ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح بن-بروجن گذاشته شده که بعد از مصوبه شورای عالی آب صورت گرفته و خلاف قانون است.

سیدمحمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مسأله آب از نان شب واجب‌تر است، تصریح کرد: مشکلات ذوب‌آهن به آتشی زیر خاکستر تبدیل شده که باید فکری به حال آن کرد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme