خانه » حوزه انتخابیه » پروژه های شهرستان » درخواست جمعی از فرهنگیان از نمایندگان استان

درخواست جمعی از فرهنگیان از نمایندگان استان

بسمه تعالی
خدایا تو دانا و تواناترین شاهد ها هستی پس گواه باش که من گفتم تا در روز قیامت بر من نهیب نزنی که چرا فریاد نزدی و مطالبه ی حقت را نکردی یا ارحم الرحمین!

مجمع نمایندگان محترم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی
با اهدای درود و سلام
با احترام ،به استحضار می رساند ؛ اینجانبان کارکنان قراردادی کلیه پردیس های دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور در آستانه طرح لایحه اصلاح قانون جدید خدمات کشوری و پیش بینی امکان تصویب هر طرح و لایحه مبنی بر افزایش حقوق و تبدیل وضعیت و… در لایحه مذکور ، ضمن اعلام همبستگی ، دراین بیانیه که در راستای پیاده سازی نظام سلامت اداری و عدالت محوری و به منظور حل مشکلات ، رفع تبعیض ها وچالشهای موجود در قوانین اداری و استخدامی و ایجاد انگیزه بیشتر برای کارکنان وحضور حداکثری در مشارکتهای سیاسی است ، نقطه نظرات کارشناسی و مطالبات کارکنان قراردادی دانشگاه فرهنگیان کشور را به شرح ذیل با محوریت تبدیل وضعیت کارکنان ، به منظور مساعدت حضرتعالی و صدور مصوبات لازم تقدیم می داریم :
نظرات کارشناسی:
الف- جذب نیرو از طریق آزمون های استخدامی عمومی بیشتر منجر به قبولی واستخدام فارغ التحصیلان جدید دانشگاهها بواسطه حضور ذهن و تسلط بیشتر در مفاد درسی میگردد .حتی با فرض اعمال امتیازی تحت عنوان مدت سنوات خدمت و سابقه در نمره قبل و یا بعد آزمون ، بنا به تجربه و واقعیات امر و به دور از انصاف ،تاثیر موثری در نتیجه و قبولی کارکنان شاغل نخواهد داشت از اینرو ضمن اشغال پست های سازمانی توسط فارغ التحصیلان جدید دانشگاهها دیگر مجال و امیدی به استخدام نیروهای باتجربه و با سابقه و بلاتکلیف قراردادی نخواهد بود .در آزمون های استخدامی اخیر نیز در مواردی هم بین عناوین شغلی و رشته های تحصیلی مربوطه و مواد آزمون ارتباط منطقی ومنصفانه ای وجود ندارد و برخی رشته های مرتبط از شمول آن شغل محروم میگردند و یا مواد درسی با رشته شغل همخوانی ندارد و سازمان امور اداری و استخدامی در این خصوص غیر کارشناسی عمل می نماید. مع الوصف صرف ازمونهای استخدامی ملاک جامع و منصفانه ای برای استخدام نیرو در مقابل تجربه و اثر بخشی کارکنان با سابقه بالا نخواهد بود.
از آنجائیکه حقوق ومزایای کارکنان قراردادی کار معین دولتی از محل اعتبارات جاری دستگاه اجرایی پرداخت می گردد و بار مالی و مشکلات متعدد برای دستگاه ایجاد می نماید ؛در صورت تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی دولت ،جابه جایی حقوق ومزایا ی آن ها به فصل ۱۹ امکان پذیر می باشد و موجب رفع مشکل مالی دستگاه بوده و از این بابت بار مالی به دانشگاه تحمیل نمی نماید.لذا تدوین راهکار برای تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان قراردادی به پیمانی با توجه به نیاز دولت به خدمات کارکنان قراردادی و سوابق خدمتی بالا؛ ضمن نظام مند شدن امور، موجب دلگرمی ایشان و تامین سلامت اداری می گردد.
ب- در شرایط نابرابر ،غیر منصفانه حجم عمده امور مختلف دستگاهها بدون اختصاص پست و ردیف سازمانی(طبقه بندی مشاغل) !بر دوش نیروهای قراردادی سپرده شده است؛ لذا در مقایسه با کارکنان پیمانی و رسمی از بسیاری حقوق، همچون حق عائله مندی،احتساب مدارک تحصیلی ،امتیازات مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته،امکان بهره مندی از ارتقاء رتبه و طبقه،انتصاب بعنوان پستهای مدیریتی،بهره مندی از فوق العاده ها و پاداش های قانونی و…بی بهره می باشند.
ج- نیروهای قراردادی دولت در یک دوگانگی مظلومانه، گاهی کارمند دولت و گاهی به عنوان کارگر قراردادی مورد خطاب قرار می گیرند. به عنوان مثال در پرداخت پاداش های آخر سال که برای قراردادهای کارگری طبق قانون کار دو برابر حقوق پایه دریافتی می باشد، نیروهای قراردادی کارمند معرفی می گردند و در زمان افزایش حقوق و مزایا که می بایست هم پای سایر نیروها افزایش یابند به عنوان کارگر شناخته می شوند و از این بابت اختلاف دریافتی نیروهای قراردادی با سایر پرسنل بسیار زیاد می باشد. طبق ماده ۷ قانون مدیریت خدمات کشوری و فصل ۱۰ همان قانون که با عبارت نظام پرداخت کارمندان دستگاه اجرایی آغاز میگردد، صراحتا نیروهای قراردادی کارمند دولت تلقی می شوند . از طرفی دیوان محترم عدالت اداری نیز در رای عمومی شماره۳۱(هـ ۱۱۷/۹۵) مورخ ۰۴/۰۲/۱۳۹۵ قراردادی های کار معین را مشمول قانون کار ندانسته و خارج از مقررات قانون کار می داند و این نشان دهنده شمولیت قانون مدیریت خدمات کشوری برای نیروهای قراردادی دولتی است. به منظور جلوگیری از اعمال سلیقه دستگاه و یرخوردهای دوگانه ضروریست درقراردادهای نیروهای قراردادی دستگاهها ضمن تفکیک نوع قرارداد های دولتی و کارگری و مطابقت محتوای قراردادها،کلیه پرداختها و حقوق مکتسبه نیز با مواد مربوط در قانون خدمات کشوری منطبق باشد.و نظارت کافی و مستمر از سوی دیوان محاسبات معمول گردد.
د-با توجه به اینکه بسیاری از امور مربوط به حقوق و مزایا ، رفاهیات و اموراداری و پرسنلی توسط نیروهای رسمی به صورت سلیقه ای و نبود چهارچوب قانونی اتخاذ تصمیم می گردد لذا عمده تصمیمات به نفع کارکنان رسمی و به ضرر نیروهای قراردادی می باشد.و این موضوع باعث بی انگیزه گی و نارضایتی کارکنان قراردادی دستگاهها شده است.
و-با توجه به اقدامات غیر قانونی و تحمیل شرایط غیر منصفانه قراردادهای کاری و بدون پشتوانه قانونی برخی از پیمانکاران با نیروهای شرکتی و عدم حمایت و نظارت مسولان دستگاههای اجرایی و برخورد های سلیقه ای ایشان ،منجر به تضییع حقوق و امنیت شغلی این گروه از پرسنل و خانواده های ایشان شده است.
درخواست ها:
با عنایت به موارد فوق الذکر و همچنین تبدیل وضعیتهای صورت گرفته برای بسیاری از افراد و دستگاهها در ادوار مختلف و همچنین به منظور مساعدت به خانواده بزرگ قراردادی ها ی کشور از حضرتعالی تقاضا می گردد پیگیری بفرمایید تا با هماهنگی با نمایندگان محترم مجلس برای امور ذیل مساعدت فرمایند:
۱- تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی دولت به پیمانی و رسمی با امعان نظر در میزان سنوات ،تجربیات ،مدارک تحصیلی و سایر موارد.
۲- احتساب مدارک تحصیلی ، حق عائله مندی،امتیازات مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته،امکان بهره مندی از ارتقاء رتبه و طبقه،انتصاب بعنوان پستهای مدیریتی،بهره مندی از فوق العاده ها و پاداش های قانونی برای نیروهای قراردادی دولت مشابه نیروهای رسمی و پیمانی
۳- امکان انتقال و ماموریت برای کارکنان قراردادی همانند نیروهای پیمانی و رسمی بین دستگاهها با کلیه آثار حقوقی مشابه امکان پذیر باشد.
۴-ضمن ساماندهی و” تبدیل وضعیت” نیروهای شرکتی به قراردادی ، دستورالعمل اجرایی شدن طرح طبقه بندی مشاغل و افزایش حقوق و رفاهیات برای ایشان در دستگاهها بطور کامل اجرایی و پیاده سازی گردد.
با سپاس فراوان و آرزوی موفقیت بیش از پیش برای حضراتعالی و همکاران محترم،مساعدت حضراتعالی مزید امتنان خواهد بود.
ضمن تقدیر وتشکر از همراهی و مساعدت نمایندگان محترم استان به استحضار می رساند مشابه این نامه از طریق همکاران قراردادی به دفاتر نمایندگان محترم استانها ارسال می گردد.

با تشکر
نیروهای قراردادی دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور
رونوشت :
جناب آقای دکتر حاجی نماینده محترم مردم شاهین شهر وبرخوار ومیمه درمجلس شورای اسلامی
جناب آقای ابطحی نماینده محترم مردم خمینی شهر درمجلس شورای اسلامی
جناب آقای کامران نماینده محترم مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی
سرکار خانم محمودی نماینده محترم مردم شهرضا وسمیرم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme