خانه » از نگاه رسانه ها » سوال و استیضاح آخوندی در صورت ایجاد نشدن سامانه ملی املاک و اسکان کشور

سوال و استیضاح آخوندی در صورت ایجاد نشدن سامانه ملی املاک و اسکان کشور

سیدمحمدجوادابطحی نماینده خمینی شهر

سیدمحمدجوادابطحی نماینده خمینی شهر

به گزارش الف سیدمحمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار داد با اشاره به قانون مالیات های مستقیم گفت:  طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی مکلف بود تا سامانه ملی املاک و اسکان کشور را ایجاد و راه اندازی کند تا مشکلات مردم و املاکی ها حل و فصل شود.

وی افزود در این زمینه دو راهکار یعنی سند کاداستر و راه اندازی سامانه مذکور پیش بینی شد اما متاسفانه وزارت راه و شهرسازی به وظایف قانونی خود عمل نکرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ما شنیدیم آقایان اعتقادی به راه اندازی این سامانه ندارند و تصمیم ندارند آن را ایجاد کنند.

ابطحی گفت: اینجانب در همین راستا در سال گذشته در صحن مجلس تذکر دادم و از وزیر راه و شهرسازی خواستم تا به تکلیف قانونی خود عمل کند.

وی با بیان اینکه علاوه بر وزیر راه و شهرسازی رئیس جمهور هم در این زمینه مسئولیت دارد افزود: رئیس جمهور باید پاسخگو با شد که چرا این تکلیف قانونی و مصوبه مجلس با گذشت دو سال هنوز اجرایی نشد.

نماینده خمینی شهر در مجلس با اشاره به ضرر و زیان های ناشی از عدم اجرای این قانون افزود: با اجرا نشدن این قانون دلال بازی رواج یافته و رانت خواری ها زیاد شده است. همچنین ضرر و زیان زیادی متوجه مردم شده است.

ابطحی افزود : اگر این قانون اجرا نشود ما از ابزارهای نظارتی در مجلس از جمله تذکر، سوال و استیضاح وزیر راه و شهرسازی استفاده خواهیم کرد.

به گزارش داد؛ تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون اصلاح مالیات های مستقیم مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴، دستگاه های مختلف را موظف به در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز به سازمان امور مالیاتی کرده است. بنا بر این تبصره، وزارت راه و شهرسازی موظف شده حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون، «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» و امکان دسترسی برخط به سامانه را برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می کرد و از اول بهمن سال ۱۳۹۴ عملیاتی شده و مالیات بر خانه های خالی از سال ۱۳۹۵ اجرایی شده باشد. ولی معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۶ در مصاحبه با  ایسنا از بی پاسخ بودن مکاتبات چندباره وزارت امور اقتصادی و دارایی با وزارت مسکن، راه و شهرسازی خبر داده است.

 

۱ دیدگاه

  1. جناب آقای ابطهی عزیز لطفا صدای ما دانش آمزان را بشنوید و مانع از تغییرات دوباره قوانین کنکور در امسال شوید. امسال تمام کتب منای کنکور تغییر می کند.شما را به خدا مانع از تغییرات دوباره در سهمیه ها یا هر قانون دیگری شوید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme