خانه » از نگاه رسانه ها » عضو کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد که با احتساب کاهش ورودیِ دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر و انحلال دانشگاه‌های علمی کاربردی دولتی، ۲۰۰هزار صندلی دانشگاه تا سال ۹۸ خالی خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد که با احتساب کاهش ورودیِ دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر و انحلال دانشگاه‌های علمی کاربردی دولتی، ۲۰۰هزار صندلی دانشگاه تا سال ۹۸ خالی خواهد شد.

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصمیم انحلال دانشگاه‌های علمی کاربردی وابسته به سازمان‌های دولتی، گفت: طبق اطلاعاتی که دانشگاه‌ها ارائه داده‌اند در پی این تصمیم شورای عالی دیوان اداری، با احتساب کاهش ورودیِ دانشگاه‌ها در چند سال اخیر، تعداد صندلی‌های خالی تا سال ۹۸ به حدود ۲۰۰هزار صندلی دانشگاهی خواهد رسید اما با توجه به کمبود بودجه‌ در وزارت علوم، حذف این دانشگاه‌ها به بهینه‌سازی دیگر دانشگاه کمک می‌کند؛ درواقع می‌توان شاهد افزایش اعتبارات عمرانی و تجهیزات دیگر دانشگاه‌های وزارت علوم باشیم.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت علوم معوقاتی نیز دارد که در صورت واگذاری بخشی از این دانشگاه‌ها به بخش خصوصی می‌تواند این معوقات خود را پرداخت کند، البته امکانات برخی از وزارتخانه‌ها همچون وزارتخانه نیرو در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت اما در صورت واگذاری به بخش خصوصی به چنین امکاناتی دسترسی ندارد.

وی با بیان اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نسبت به این تصمیم وزارت علوم نظرات متفاوتی دارد، اضافه کرد: با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه بر کیفی کردن دانشگاه‌ها و رفتن به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای تاکید دارد بهتر بود با ارزیابی صرفا واحدهای دانشگاهی با کارایی پایین حذف و مابقی به تدریس رشته‌های فنی و حرفه‌ای تعلق می‌گرفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به اینکه اگرچه اقدام برای حذف برخی از دانشگاه‌های وابسته به سازمان‌های دولتی فواید مثبتی دارد اما بیکار شدن هیات‌های علمی از جمله آسیب‌های این اقدام است، گفت: پردیس‌های دانشگاه‌های دولتی و دیگر دانشگاه‌ها نیز ظرفیت پذیرش این افراد را ندارند./

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme