خانه » خبر » نماینده مردم خمینی‌شهر درمجلس: تحریم‌های نفتی، اینستکس را از موضوعیت انداخت

نماینده مردم خمینی‌شهر درمجلس: تحریم‌های نفتی، اینستکس را از موضوعیت انداخت

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود تحریم‌های نفتی، اینستکس رسماً از موضوعیت خارج و صحبت از آن فقط یک بازی سیاسی و لفظی است.

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سیدمحمدجواد ابطحی در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به اینکه اروپایی‌ها دنبال زمان اثرگذری تحریم‌های اقتصادی بر ایران هستند اظهار کرد: آنان برای گرفتن زمان از ایران توافقی با آمریکا دارند تا تأثیر فشارهای اقتصادی بر مردم دیده شود و آنان میان معیشت و مذاکره یکی را انتخاب کنند و به خیابان‌ها بیایند.

وی با تأکید براینکه اروپا میلی به اجرای اینستکس ندارند تصریح کرد: اینستکس یک صندوق پرداخت است که به خرید نفت موکول شده، وقتی خرید نفت ایران برای کشورهای اروپایی ممنوع است و اجازه خرید نفت ایران را ندارند، چگونه پول آن به اینستکس بیاید و ما بتوانیم تبادل کالا کنیم؟

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با وجود تحریم‌های نفتی اینستکس رسماً از موضوعیت خارج است و صحبت از آن فقط یک بازی سیاسی و لفظی است.

به گزارش آنا، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: از حدود یکسال پیش اروپا دنبال یک سازوکار مالی برای انجام تجارت با ایران بود، تا اینکه بالاخره سه ماه پیش آن را معرفی کرد. نزدیک دو ماه است سازوکار متناظر با آن، تحت عنوان سازوکار تجارت و تأمین مالی «ساتما »، در تهران تأسیس و مدیران آن به اروپایی‌ها معرفی شده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: تکرار مداوم جملاتی نظیر دنبال سازوکار مالی بودن، از سوی مسولان اروپایی، گزاره‌ای تکراری و نخ‌نما شده است. ساده‌ترین کار برای عملیاتی کردن فعالیت‌ سازوکارهای «اینستکس» و «ساتما» برداشت نفت توسط شرکت‌ها و نهادهای اروپایی یا اعطای یک خط اعتباری به صادر کنندگان اروپایی برای شروع صادرات به ایران است. اگر نگران واکنش آمریکا در مورد نوع کالاهای صادراتی به ایران هستند، می‌توانند توانایی خود را با صدور کالا های اساسی و دارو تست کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme