سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف، با اشاره به پیشنهادات نمایندگان به کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای اصلاح لایحه بودجه گفت: احتمالا از پنچ‌شنبه تاکنون این پیشنهادات به چهار هزار تا مورد هم رسیده است.

وی با بیان اینکه این پیشنهادات هم شامل تخصیص اعتبارات برای پروژه ها در سطح ملی است و هم شامل موارد منطقه‌ای و حوزه‌های انتخابیه، موضوع هدفمندی یارانه‌ها، آموزش و پرورش، آموزش عالی، توسعه روستا و مناطق محروم، انتقال آب، توسعه حمل و نقل ریلی، مطالبات فرهنگیان و توسعه فرهنگ کشور را از جمله محورهای دیگر پیشنهادات نمایندگان برای اصلاح لایحه بودجه دانست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بیشتر این پیشنهادات در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق رد می‌شود، گفت: سال گذشته تنها حدود سه درصد پیشنهادات برای اصلاح لایحه بودجه به تصویب نمایندگان رسید.

ابطحی ادامه داد: سال گذشته به دلیل حجم زیاد پیشنهادات نمایندگان برای تغییر لایحه بودجه، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در یکی از جلسات کمیسیون تلفیق رسیدگی به لایحه بودجه، قهر و جلسه را ترک کرد.

وی افزود: اگر پیشنهادات نمایندگان و یا نصف آن در مجلس مصوب شود، لایحه بودجه به طرح تبدیل می‌شود و شورای نگهبان با آن مخالفت خواهد کرد، چرا که دیگر لایحه بودجه نیست بلکه طرح بودجه خواهد بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اشکالات بودجه سال ۹۸ افزود: به نظر می‌رسد کلیات این لایحه در مجلس به تصویب نرسد چرا که بخش درآمدی و هزینه ای بودجه اصلا شفاف نیست و تصویب آن در مجلس باعث بروز برخی مشکلات در جامعه می شود.

ابطحی گفت: درصورت تصویب نشدن لایحه بودجه در مجلس، باید ۲دوازدهم لایحه بودجه در مجلس مصوب شود تا لایحه بودجه با تغییرات مجددا تحویل مجلس شود.

وی اضافه کرد: امسال بر خلاف سال‌های گذشته پیشنهادات نمایندگان برای اصلاح لایحه بودجه باید در سامانه الکترونیکی مجلس ثبت و ضبط شود، آمار پیشنهادات نمایندگان مشخص می شود.

نمایندگان این هفته باید پیشنهادات خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند تا بعد از بررسی، مصوبات کمیسیون‌ها در کمیسیون تلفیق بررسی شود.