خانه » اخبار مجلس » ابطحی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت مطرح کرد: شائبه حضور زنگنه در یک باشگاه خصوصی نفتی/ پیشنهاد نماینده مجلس شدن به وزیر نفت/ فسخ شبانه قرارداد میدان آزادگان با چینی‌ها + فیلم

ابطحی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت مطرح کرد: شائبه حضور زنگنه در یک باشگاه خصوصی نفتی/ پیشنهاد نماینده مجلس شدن به وزیر نفت/ فسخ شبانه قرارداد میدان آزادگان با چینی‌ها + فیلم

ابطحی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت مطرح کرد:

شائبه حضور زنگنه در یک باشگاه خصوصی نفتی/ پیشنهاد نماینده مجلس شدن به وزیر نفت/ فسخ شبانه قرارداد میدان آزادگان با چینی‌ها

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس گفت: چرا زنگنه در سال ۹۲ به صورت شبانه قرارداد میدان آزادگان با چینی ها را فسخ کرده و اکنون مجبور شده در تمامی میدان ها از جمله آزادگان همان شرکت چینی را شریک کند.

شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۹

سید محمد جواد ابطحی

سید محمد جواد ابطحی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سید محمدجواد ابطحی در نشست علنی عصر امروز (شنبه، ۲۸ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مخالفت با بیژن زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی نفت گفت: امروز روز ۲۸ مرداد بود؛ سالروز کودتای ننگین آمریکایی که نشانه اعتماد به آمریکا و مقامات آمریکایی بود. “آزموده را آزمودن خطا است”؛ گویا این شعر “مژدگانی که گربه عابد شد” بار دیگر باید در کتب درسی آورده شده و برای خود نیز مرور کنیم.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری بخشی از فرمایشات امام خمینی(ره) در ۲۰ شهریور ۵۹ افزود: امام در جمع اعضای کابینه دولت شهید رجایی می فرمایند که اگر بنا باشد به جای اینکه اقتصاد مردم را اصلاح و نقاط ضعف این کشور را بررسی کنید و به جای اینکه بر سر مسند نشسته و با فحاشی به یکدیگر از مشکلات مردم غفلت کنید، در مسیر قدرت های بزرگ و خواسته های آن ها حرکت کرده لذا این ممکلت مخروبه مانده و صدای مردم درمی آید؛ شما نیز عمال آمریکا هستید. منتها متفق نبوده یک عاملی وجود دارد که مستقیما از سفارت آمریکا دستور می گیرد و یک عامل دیگر برای او کار می کند و خودش نمی فهمد.

ابطحی ادامه داد: امام خمینی(ره) فرمودند اگر شما به مصالح مردم و کشور کاری نداشته و تنها مشمول این باشید که من چطور بوده و شما چطور هستید و مردم با من بوده یا با شما هستند، همان بوده که آمریکا می خواهد و شما از عمال آمریکا خواهید بود.

وی با بیان اینکه تعارض منافع در بخش کسب و کار و مدیریت استراتژیک وجود دارد، اظهار کرد: زمانی که مدیریت دولتی با مدیریت خصوصی در یک بخش شریک شد این موضوع ظن فساد آورده و باید توجه کرد که مدیریت خصوصی برای سود بیشتر تلاش می کند اما مدیریت دولتی باید بودجه خود را از جای دیگر تأمین کند و نمی توان به مدیریت دولتی گفت شما خودتان برای تهیه بودجه تلاش کنید چراکه وارد حوزه اقتصاد شده و کار خراب می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه گره اصلی فسادهای نهادینه شده عدم توجه به تعارض منافع در حوزه قانونگذاری، اجرا و نظارت بر اجرای قانون است، افزود: در حوزه قانونگذاری، اجرا و نظارت بر اجرای قانون تعارض منافع نادیده گرفته شده است و براساس اصل ۱۴۱ قانون اساسی رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزرا و کارمندان دولت نمی توانند بیش از یک شغل داشته باشند و هرگونه شغل دیگری داشته باشند از جمله مدیریت عامل یا عضویت در هیأت مدیره انواع شرکت های خصوصی خلاف قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه باشگاهی به نام اندیشه ورزان نفت و نیروی ایرانیان وجود دارد که زنگنه باید به صورت شفاف بیان کند که خودش، معاونانش و رئیس دفترش در این باشگاه چه می کنند، ادامه داد: این باشگاه یک مؤسسه خصوصی بوده که سال ۹۴ افتتاح شده است و تصمیمات راهبردی نفتی در این باشگاه اخذ می شود و مدعی و مدعی علیه نمی توانند یک وکیل داشته باشند چراکه فسادآور است و تکلیف آن باید مشخص شود.

ابطحی تصریح کرد: این موضوع تضاد منافع ایجاد می کند. آقایان می توانند باشگاه ایجاد کنند اما در باشگاه حضور نیابند در حالی که رئیس شرکت ملی نفت ایران رئیس دفتر زنگنه در این باشگاه حضور دارند بنده نمی خواهم تهمت بزنم اما قانون اساسی تأکید کرده که مدیران دولتی نباید در بخش خصوصی حضور داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه زنگنه اظهار کرده که اینجا جای گروهبان ها نبوده و گروهبان ها باید به دنبال کار خود بروند و ژنرال ها روی کار بیایند، افزود: زنگنه ۲۸ ساله بوده که معاون وزیر فرهنگ و ارشاد شد، ۳۰ ساله بوده که وزیر شده؛ وی از چه زمانی ژنرال شده است.

وی ادامه داد: جوانان باید رشد کنند و به آن ها میدان داده شود. زنگنه هم اکنون باید به مجلس آمده و نماینده مجلس شود و یا در مجمع تشخیص مصلحت نظام نظرات خود را بیان کند اما در مدیریت اجرا کار باید به جوان ها سپرده شود.

ابطحی اظهار کرد: با وقوع انقلاب اسلامی جوانان ۲۲ ساله تا ۳۰ ساله به کار گرفته شدند اما اکنون فارغ التحصیلان نفت پشت در مانده و فردی که در دانشگاه صنعتی اصفهان قبول می شده به امید استخدام به دانشگاه صنعتی نفت رفته اما استخدام نشده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در سوالی مبنی بر اینکه چرا زنگنه در سال ۹۲ تصمیم گرفته پول خوراک پتروشیمی ها را به ارز مبادله ای بگیرد در حالی که پیش تر در خارج از کشور دریافت می شد، تصریح کرد: چرا در سال ۹۲ به صورت شبانه قرارداد میدان آزادگان با چینی ها فسخ شده و اکنون مجبور شده در تمامی میدان ها از جمله آزادگان همان شرکت چینی را شریک کنید اگر بد بود چرا در دریا می خواهیم با این شرکت قرارداد منعقد کنیم./

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme